Poniższy wpis jest częścią serii Jak Napisać Dobry List Motywacyjny. Jeśli chcesz rozpocząć czytanie od pierwszego artykułu, przeczytaj wstęp.
Dobry list motywacyjny ma za zadanie przykuć uwagę Twojego potencjalnego pracodawcy. Dlatego musi się dobrze zacząć, żeby po przeczytaniu pierwszego zdania, nie został zgnieciony i wyrzucony do kosza.
Poniżej przedstawiam Ci skuteczne sposoby rozpoczęcia listu motywacyjnego. Pod nimi natomiast, znajdziesz przykładowe fragmenty, które możesz wykorzystać jako początek swojego listu.
Przyciągnij uwagę już na początku listu motywacyjnego

Sposoby na ciekawe rozpoczęcie listu motywacyjnego:
1. Przykuj uwagę czytającego Twój list
Rozpocznij swój list w taki sposób, żeby osoba rekrutująca była zmuszona przeczytać go dalej. Nie trać w liście miejsca na dokładne opisywanie, gdzie znalazłeś ogłoszenie (na początku listu pod swoimi danymi umieść numer referencyjny stanowiska, na które aplikujesz). Już z pierwszym zdaniem możesz napisać, dlaczego świetnie nadajesz się na dane stanowisko.
- Zademonstruj korzyści jakie przyszła firma osiągnie dzięki Tobie. Pokaż umiejętności. Kiedy rozpoczniesz swój list motywacyjny od korzyści jakie pracodawca otrzyma zatrudniając Ciebie, to już pokazujesz się z zupełnie innej strony. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie chciał dowiedzieć się więcej o Tobie. Eugene Schwartz, światowej klasy copywriter XX-ego wieku był mistrzem języka korzyści. Świetnie rozpoczynał swoje oferty sprzedażowe od korzyści jakie klient otrzyma. W poszukiwaniu pracy jest podobnie, pokazujesz korzyści, jakie Twój klient, czyli pracodawca otrzyma jeżeli zatrudni Ciebie
- Rozwiąż problem. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale jeśli w pierwszych zdaniach, pokażesz, że wiesz, co można w pierwszej kolejności zrobić na tym stanowisku, to już bardzo dobrze. Kiedy na podstawie oferty o pracę wyciągniesz najważniejsze słowa kluczowe (które często są problemami pracodawcy), a dalej odpowiesz jak sobie z nimi poradzisz, to super.To będzie oznaczało, że zależy Tobie, znasz się na tym, a co najważniejsze pokazujesz jeden lub więcej sposobów na rozwiązanie. Sama próba podjęcia takiego działania, rozpoczęcia listu motywacyjnego świadczy o tym, że jesteś kimś innym. Pamiętaj, że firmę interesuję to w jaki sposób im pomożesz i Ty masz być odpowiedzią na ich potrzeby, problemy.
2. Wspomnij o osobie, która poleciła Ci stanowisko
Wymieniając nazwisko osoby, która pracuje bądź pracowała w firmie i która poleciła Ci aplikowanie na konkretne stanowisko, może pomóc Ci zostać zaproszonym na rozmowę. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie znasz nikogo związanego z firmą, osoba rekrutująca nie zainteresuje się Twoją aplikacją.
Masz też inne możliwości, dzięki którym możesz ciekawie rozpocząć swój list. Możesz nawiązać do działalności firmy (np. obecność na uczelni, na której studiujesz lub na targach, na których gościłeś) lub podobieństw z osobą rekrutującą (np. że ukończyliście tę samą uczelnię, że pracowaliście wcześniej w tej samej firmie, itp.).
To z pewnością nie będzie sztampowym początkiem w stylu: „W odpowiedzi na ogłoszenie … zgłaszam swoją kandydaturę” lub „Jestem zainteresowany pracą w Państwa firmie …”
Przykłady rozpoczęcia dobrego listu motywacyjnego
A oto kilka przykładów na rozpoczęcie listu w wielkim stylu.
- Państwa oferta, którą znalazłem na portalu X jest dla mnie bardzo interesująca, ponieważ posiadam dokładnie te umiejętności, których Państwo poszukujecie. (W lewej kolumnie wymień wymagania pracodawcy, a w prawej swoje umiejętności, które korespondują z wymaganiami.)
- Dzięki wiedzy zdobytej na studiach (nazwa kierunku) i umiejętnościom z zakresu (dziedzina) z sukcesem osiągnąłem (wyznaczone założenia finansowe) i (wygenerowałem sprzedaż przekraczającą ..). Moja firma XYZ zaproponowała mi przyjęcie wyższego stanowiska, na którym miałbym wykonywać bardziej odpowiedzialne zadania.
- Zeszłej jesieni Państwa firma gościła na uczelni SGH, gdzie miała wykład na temat marketingu sieciowego. Jako tegoroczny absolwent tej uczelni, chciałbym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko …
- Moje umiejętności redaktorskie rozwijane od wczesnych lat szkolnych, zainteresowanie polityką i wydarzeniami na świecie oraz ukończenie studiów dziennikarskich sprawiają, że jestem idealnym kandydatem na stanowisko redaktora działu politycznego w Państwa redakcji.
- Spotkanie z Państwem na Targach Naukowych było dla mnie prawdziwą przyjemnością. Idąc za Państwa sugestią, dotyczącą rozpoczęcia współpracy z Państwa firmą, przesyłam dodatkowe informacje o sobie.
- Pan Jan Kowalski z firmy Tech Com świadczącej Państwu usługi internetowe, polecił mi aplikowanie w Państwa firmie na stanowisko Managera Sprzedaży. W mojej poprzedniej pracy zwiększyłem w ciągu roku sprzedaż o 30%, czego mogę również dokonać w Państwa firmie.
- Tuż przed wysłaniem do Pana mojego CV, poszukałem trochę w sieci i okazało się, że skończyliśmy tę samą uczelnię i kierunek. Biorąc pod uwagę fakt, że nasza uczelnia kształci wyspecjalizowanych pracowników, myślę, że nasza współpraca może być korzystna dla obu stron.
- Spotkałem ostatnio pana Jana Kowalskiego, który pracuje w Państwa firmie i polecił mi wysłanie do Państwa swojego CV. Wiedział, jakie są wymagania dotyczące pracy na stanowisku niezależnego analityka finansowego i uznał, że z moimi umiejętnościami i wykształceniem będę idealnym kandydatem.
Co sądzisz o takim stylu rozpoczęcia listu motywacyjnego? Podziel się opinią.
Dodaj komentarz