W poprzednich artykułach zawarte zostały porady, wskazówki, dzięki, którym napiszesz naprawdę dobre CV. Poniżej są linki do nich.
Część 1 wskazówek do napisania CV
Część 2 wskazówek do napisania CV
Pokusiłem się o napisanie podsumowania do tych wszystkich porad. Celem moim było przedstawienie ich w krótkiej formie, tak aby wydobyć z nich najważniejsze elementy, esencję. Zdecydowałem się na pytania, które pomogą Ci jeszcze raz przyjrzeć się swojemu CV przed wysłaniem. Odpowiedz na nie szczerze i szlifuj swoje CV.
Oto 4 punktowa lista inspekcyjna do oceny Twojego CV, zanim zdecydujesz się je wysłać.
Pytania do CV:
1. Czy Twoje CV jest dopasowane do oferty na którą aplikujesz? Wyszukaj słowa kluczowe w ofercie lub ofertach (tak jak sugeruje Meg Guiseppi) i na ich podstawie dopasuj swoje CV. Niech CV przedstawia odpowiedzi na pytania firmy i posadę na którą aplikujesz. Ty masz być rozwiązaniem ich problemów, więc pokaż, że tak będzie.
2. Czy długość mieści się na 1-2 stronach? Pamiętaj co wspomniał Brian Shoicket. To, że rekruter spędza średnio 10 sekund na przejrzenie CV. Wniosek jest taki, że CV nie ma być opowiadaniem, tylko zwięzłym, o odpowiedniej strukturze i specyfice dokumencie.
3. Czy skupiasz się w CV na swoich osiągnięciach, wynikach? Najlepiej jest je przedstawiać w sposób konkretny i policzalny, to czego się dokonało, ilu klientów zdobyło, jakie oszczędności lub zyski daliśmy firmie, itp.
4. Czy jak spojrzysz teraz na CV, to czy byś zaprosił taką osobę na Rozmowę Kwalifikacyjną? Spójrz oczami pracodawcy. Musisz zdać sobie sprawę, że tak naprawdę CV to jest dokument marketingowy, a jego zamiarem jest sprzedać Ciebie tak, aby zostać zaproszonym. Niczego więcej nie oczekuj. Innymi słowy: Jesteś produktem, który ma kupić klient (pracodawca) i ma być zadowolony z zakupu. Jeśli rekruter ma tego dokonać musisz się odpowiednio zareklamować. Z kolei reklama najlepiej działa, kiedy jest skierowana bezpośrednio do wyselekcjonowanego klienta (wybierasz spośród ofert pracy i aplikujesz, czyż nie?) i odpowiada wymaganiom, problemom.
Myślę, że 4 powyższe pytania w zupełności wystarczą do błyskawicznego skontrolowania CV. Dodatkowo pomogą przypomnieć najważniejsze kwestie związane z napisaniem dobrego CV. Przejrzenie jej zajmie pewnie minutkę, a może zdecydować i wpłynąć na to, że zostaniemy zaproszeni na Rozmowę Kwalifikacyjną.
W następnych artykułach rozwinę punkt 4-y i pokażę jak zamienić CV w perswazyjny dokument sprzedający, który jeszcze bardziej poprawi jego skuteczność. Przedstawię w nich rozwinięcie większości porad poruszanych w cyklu wskazówek oraz wyjaśnię dogłębnie, czym tak naprawdę jest dobre CV i jak zrobić wrażenie na rekruterze, aby się wyróżnić spośród tłumu!
Dodaj komentarz