Tym wpisem mam zamiar przedstawić Ci wstęp do serii artykułów o tym jak napisać dobry list motywacyjny będący przepustką w drodze rekrutacji.
Czytając wszystkie wpisy dowiesz się, jak skutecznie zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy, żeby zwiększyć swoje szanse na bycie zaproszonym na rozmowę.
Seria artykułów krok po kroku wprowadzi Cię w tajniki pisania listów motywacyjnych. Nie będziesz mieć już więcej problemu ze stworzeniem spójnego i przekonującego tekstu dla przyszłego pracodawcy.
Czy warto pisać List Motywacyjny?
Jeżeli w ofercie pracy jest taka potrzeba to ja wysyłam.
Czy rekruterzy, managerowie zatrudnienia czytają listy motywacyjne?
Są różne opinie na ten temat i pewnie prawda leży po środku. Wiele osób wysyłając listy motywacyjne w ogóle się nie przykłada do ich pisania. To sprawia, że są szablonowe i na każdą ofertę pracy takie same.
Wtedy nie ma się co dziwić, że rekruterom nie chce ich się czytać. Kiedy są szablonowe, jednakowe, przewidywalne, to są nudne. Kiedy są nudne, to lądują w śmietniku. Zapewne Ty też nie przeczytasz do końca artykułu, który byłby nudny.
To co będę chciał Ci pokazać to inne formy pisania listów motywacyjnych. Nie obchodzi mnie, czy będzie przeczytany, czy w ogóle otworzony. Wychodzę z założenia, że jeżeli mam wysłać to chcę napisać dobry list motywacyjny. Taki, który sprawi, że z zainteresowaniem zostanie przeczytany do końca.
Z pewnością, jeżeli czytasz moje wpisy, to wiesz, że podchodzę do sprawy poszukiwania pracy na takich samych zasadach, jak do sprzedaży. My jesteśmy produktem, a klient poprzez ofertę pracy poszukuje odpowiedzi na swoje potrzeby, problemy. Pracodawca, kiedy chcę zatrudnić pracownika, robi to z pewnym założeniem. Założeniem jest znalezienie kogoś, kto mu pomoże osiągnąć wyznaczone cele.
Jeżeli chcesz zainteresować klienta to na początku wysyłasz mu broszurę reklamową (nasz list motywacyjny) oraz dokument sprzedażowy (cv). Te dokumenty muszą wystarczyć, aby klient sięgnął po telefon i wykręcił nasz numer. Idealna jest sytuacja, gdy przyszły pracodawca czyta nasz list motywacyjny i już na początku stwierdza: „hmmm ciekawe, czytam dalej”. Z każdym słowem w liście motywacyjnym staramy się odpowiedzieć na jego pragnienia, problemy.
Szukamy ich oczywiście w ofercie pracy i na nie odpowiadamy.
Co będzie zawierała seria „Jak Napisać Dobry List Motywacyjny”
Szukanie pracy wiąże się nie tylko z wysyłaniem swojego CV, ale również listów motywacyjnych. Zgłaszasz swoją kandydaturę, ale nic się nie dzieje? Może przyczyną jest nieodpowiednio skonstruowany list motywacyjny?
W tej serii poruszę kilka istotnych tematów, które ułatwią Ci skuteczne „reklamowanie” swojej osoby:
- Jaką strukturę powinien mieć list motywacyjny
- Elementy, które musisz umieścić w liście motywacyjnym
- Czego unikać przy tworzeniu listu motywacyjnego
- Jaki rodzaj wybrać, aby był odpowiedni dla Ciebie? Ile stron powinien mieć?
- I inne
Jako bonus, który znacznie ułatwi Ci tworzenie swojego listu motywacyjnego, zamieszczę również darmowy wzór listu do wypełnienia, a także już wypełnione przykłady.
Dodaj komentarz