tajemnice kariery

  • Coaching Kariery
  • Blog
    • Poszukiwanie pracy a media społecznościowe
    • CV
    • List Motywacyjny
    • Rozmowa Kwalifikacyjna
  • O Mnie
  • Media o Nas
  • Kontakt
  • Oferty Pracy
Sprawdź, zanim wyślesz swój List Motywacyjny

By Andrzej Zieliński

Sprawdź, zanim wyślesz swój List Motywacyjny

Przygotowałem listę paru pytań, które powinny Ci pomóc podczas pisania Listu Motywacyjnego. Potraktuj to jako listę kontrolną i przejrzyj ją przed wysłaniem swojego LM. Zajmie to około minuty, a może zadecydować o tym, czy zostaniesz zaproszona lub zaproszony na Rozmowę Kwalifikacyjną.

Wcześniej pisałem o najlepszych wskazówkach proponowanych przez ekspertów do napisania dobrego Listu Motywacyjnego. Pytania są takim małym podsumowaniem tych wskazówek, dodatkowo wyjaśnieniem niektórych elementów wraz z podaniem przykładów.

Jaki jest cel wysłania Listu Motywacyjnego?

Jeżeli już decydujesz się na wysłanie, a wcześniej napisanie to pamiętaj o tej zasadzie. Wspominałem o tym, że tak naprawdę, aby napisać dobre CV należy traktować je jako dokument marketingowy, który ma nas sprzedać i spowodować zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wyobraź sobie swoje CV, jako broszurę marketingową. Wiadomo, że jest ona wykonana w celu sprzedaży produktu. Tak samo, jak cały proces rekrutacji jest procesem sprzedaży. Teraz, aby dotrzeć do tej broszury warto ją zareklamować. Z takim nastawieniem powinno się podchodzić do napisania dobrego Listu Motywacyjnego, jako reklamy. Celem Twojej reklamy jest:

  • spowodowanie, aby klient (rekruter) miał nieodpartą, wręcz palącą potrzebę zajrzenia do broszury (Twojego CV), a następnie kupno, czego skutkiem będzie zadzwonienie po produkt (czyli Ciebie). Wiadomo, że efektem ma być rozmowa kwalifikacyjna.

Oto 4 punkty, które pomogą Ci podsumować swój List Motywacyjny.

1. Czy Twój List Motywacyjny jest dopasowany do oferty pracy? Podobnie, jak w przypadku CV. Odpowiedz na pytania oferty pracy, na potrzeby firmy do której aplikujesz. W pierwszym, drugim zdaniu już powinno się umieścić coś co będzie odpowiedzią na problemy przyszłego pracodawcy. Coś, co zaciekawi rekrutera i będzie chciał czytać dalej, bo stwierdzi: „Ooo, ta osoba może nam pomóc, więc warto doczytać dalej”. Pierwsze zdania muszą wywrzeć na nim wrażenie. Przykład.

„Jestem bardzo zainteresowany rozmową z Państwem odnośnie pozycji Project Manager. Rozumiem, że poszukują Państwo zatrudnić kogoś z doświadczeniem przy nadzorze nad realizacją projektów i jednocześnie osoby potrafiącej inicjować rozwiązania według wymagań, które ja posiadam”.

2. Czy Twój List Motywacyjny odpowiada na potrzeby? Przedstaw swoje osiągnięcia (3-4 za pomocą listy punktowej), które odpowiedzą na potrzeby oferty pracy. Używaj list punktowych (bullet points), bo są bardziej czytelne. Niech osiągnięcia będą mierzalne, jeśli da radę to odnieś się do: oszczędności, zysków, procentów, ilości,…. Jak odpowiadać na potrzeby?
Jeżeli w ofercie jest napisane: „Poszukujemy osoby odpowiedzialnej za sprzedaż naszych produktów i pozyskiwanie nowych klientów”, to możesz odpowiedzieć: „Zwiększył sprzedaż produktów xyz w firmie abc o 20% w 2012 roku”.

3. Czy zakończyłeś List Motywacyjny „wezwaniem do działania”? Wspominała o tym Charlene Holsendorff. Dodatkowo na koniec LM można jeszcze dopisać swój numer telefonu: „Najlepszym sposobem, aby się ze mną skontaktować jest mój numer telefonu: 444-444.”

4. Czy długość listu mieści się na 1-ej stronie? 1 strona i koniec. List Motywacyjny ma być tylko zachęceniem do spojrzenia na CV.

O Andrzej Zieliński

Pasjonuje mnie marketing w internecie. Specjalizuje się w e-commerce i rozwijaniu content marketingu. Na co dzień pracuję w agencji marketingowej. Dodatkowo prowadzę sklep internetowy oparty o model dropshipping oraz rozwijam strony blogowe, które zarabiają na afiliacji.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 wskazówki przed Rozmową Kwalifikacyjną [infografika]

3 wskazówki przed Rozmową Kwalifikacyjną [infografika]

CV jako Dokument Sprzedaży w Poszukiwaniu Pracy

CV jako Dokument Sprzedaży w Poszukiwaniu Pracy

Dropshipping wady i zalety

Dropshipping wady i zalety

List Motywacyjny Asystentka ds. Administracyjnych – przykład

List Motywacyjny Asystentka ds. Administracyjnych – przykład

Prawo autorskie © 2023 · Altitude Pro Theme na Genesis Framework · WordPress · Zaloguj się