Poniższy wpis jest częścią serii Jak Napisać Dobry List Motywacyjny. Jeśli chcesz rozpocząć czytanie od pierwszego artykułu, przeczytaj wstęp.
List motywacyjny nie jest tylko „suchym” dokumentem, który wysyłasz do potencjalnego pracodawcy. Musi być to spójny tekst, który opowiada historię. Ma więc początek, rozwinięcie i zakończenie.
Pierwszym istotnym elementem do napisania dobrego listu motywacyjnego, jest znajomość stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli znasz jego dokładny opis, będzie Ci znacznie łatwiej dopasować swoje umiejętności do wymagań pracodawcy. Dużą pomocą będzie też stworzenie wcześniej swojego CV, ponieważ na jego podstawie będziesz wiedzieć, których umiejętności nie udało Ci się w nim zawrzeć i które możesz wykorzystać jako swoje atuty w liście motywacyjnym.
1. Twoje informacje kontaktowe i osobiste
Tak, jak i w przypadku CV, na początku listu motywacyjnego powinny się znaleźć Twoje dane osobowe, czyli: imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres mailowy. Upewnij się, że nie ma w nich literówek ani, że żadna cyfra nie została pomylona. Warto o to zadbać, żeby ułatwić pracodawcy kontakt z Tobą.Dane osobowe umieść w lewym górnym rogu listu.
ŹLE Informacje kontaktowe
Pan Kowalski
Polska
000514637
misiaczek@przyklad.pl
DOBRZE Informacje kontaktowe
Jan Kowalski
ul. Marszałkowska 2/37
02-780 Warszawa
(+48) 600 243 567
jan_kowalski@przyklad.pl
2. Informacje kontaktowe pracodawcy
W liście motywacyjnym powinnaś lub powinieneś się zwracać do konkretnej osoby odpowiedzialnej za rekrutację na dane stanowisko. Wysłanie listu do nieodpowiedniego adresata, może zaprzepaścić Twoje szanse zdobycia upragnionej pracy.
Zdobądź się na wysiłek i poszukaj danych osoby, z którą będziesz odbywać rozmowę. Możesz zadzwonić do biura firmy i zapytać, kto przeprowadza rekrutację. Jeśli wiesz, z kim będziesz mieć rozmowę, możesz z tą osobą nawiązać kontakt na Goldenline lub LinkedIn. Większość rekruterów ma tam swoje konta i jeśli wyjdziesz z inicjatywą i zaproponujesz takiej osobie znajomość, na pewno będzie to dla Ciebie na plus. Pracodawca będzie miał okazję jeszcze bliżej Cię poznać i być może zdobędziesz przewagę nad tymi, którzy nie zrobili nic więcej oprócz wysłania swojego CV. Informacje kontaktowe pracodawcy umieść po prawej stronie listu, podając imię i nazwisko osoby, do której kierujesz swój list, nazwę firmy i jej dane adresowe.
ŹLE Informacje kontaktowe pracodawcy
Do Zainteresowanych lub Osoby Rekrutującej
[tu wprowadź nazwę firmy]
Budynek firmy mieszczący się w Poznaniu
DOBRZE Informacje kontaktowe pracodawcy
Sz.P. Jan Kowalski
Firma Cosmol S.A.
ul. Poznańska 4/7
04-500 Poznań
Rozpoczynając swój list zacznij od „Szanowny Panie/Szanowna Pani!”
3. Pierwszy paragraf listu motywacyjnego
Początkowy paragraf listu motywacyjnego jest bardzo ważny. Ma przyciągnąć uwagę osoby rekrutującej i sprawić, żeby miała ochotę zaprosić Cię na rozmowę. Już w pierwszych zdaniach pisz o swoich umiejętnościach, które korespondują z wymaganiami pracodawcy. Przedstaw korzyści, jakie firma będzie miała zatrudniając właśnie Ciebie. Dopiero potem napisz na jakie stanowisko aplikujesz. Jeśli ktoś polecił Ci pracę, napisz, od kogo konkretnie dostałeś lub dostałaś informację. Przykłady rozpoczęcia listu znajdziesz w kolejnym wpisie „Jak Rozpocząć List Motywacyjny”.
ŹLE Pierwszy paragraf
Proszę zatrudnić mnie w Państwa firmie. Wydaje mi się, że praca będzie dla mnie odpowiednia, ponieważ jest dobrze płatna. W Waszej firmie pracują też moi znajomi, którzy mogą powiedzieć coś o moich umiejętnościach. Ukończyłem studia i przez ostatnie 3 lata pracowałem.
DOBRZE Pierwszy paragraf
Spotkałam ostatnio panią Janinę Kwiatkowską, która pracuje w Państwa firmie i poleciła mi wysłanie do Państwa swojego CV. Wiedziała, jakie są wymagania dotyczące pracy na stanowisku niezależnego analityka finansowego i uznała, że z moimi umiejętnościami i wykształceniem będę idealną kandydatką. Jestem przekonana, że moje dotychczasowe 3-letnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku oraz ukończone studia Bankowość i finanse są odpowiednimi kwalifikacjami niezbędnymi do podjęcia tej pracy.
4. Drugi paragraf listu motywacyjnego
Po pierwszym chwytliwym paragrafie, który przykuł uwagę pracodawcy, czas na pokazanie wiary w siebie i swoje mocne strony. Nie wstydź się wymieniać swoich umiejętności, kwalifikacji i osiągnięć.Zaprezentuj swoje doświadczenie, wymieniając kilka punktów (2-3 osiągnięcia), które mogą zainteresować pracodawcę. Podawaj szczegóły (np. „zwiększę sprzedaż produktów w firmie o 20%, dzięki 5-letniemu doświadczeniu w pracy jako kierownik sprzedaży”), liczby i mów o konkretach.
Pokaż pracodawcy, co możesz wnieść do firmy. Sprzedawaj rozwiązania istniejących problemów w firmie, a nie tylko swoje umiejętności. Możesz wspomnieć też o tym, dlaczego chcesz pracować akurat dla danego pracodawcy.
ŹLE Drugi paragraf
Chcę pracować na stanowisku redaktora, ponieważ jestem już znudzony pracą tylko online i pisaniem mało wartościowych tekstów. Przez wiele lat zajmowałem się pisaniem opisów do katalogów i tzw. precli, więc zależy mi na zmianie. Mogę udokumentować swoje działania, jednak wolałbym tworzyć inne teksty niż do tej pory. Wiem, że Wasza firma działa już na rynku od 10 lat i jest poważana w kręgach copywriterów.
DOBRZE Drugi paragraf
(i trzeci opcjonalnie – co wiesz o firmie i dlaczego chcesz w niej pracować)
Przez ostatnie 2 lata pracowałem w firmie copywriterskiej, w której tworzyłem teksty wysokiej jakości związane głównie z tematyką finansową. W związku z tym, chciałabym wnieść do Państwa firmy szereg umiejętności redaktorskich z zakresu finansów i bankowości:
- Tworzenie artykułów merytorycznych związanych z finansami – w moim portfolio znajdują się artykuły finansowe pisane dla magazynu Forbes, Gazety Wyborczej oraz Polityki
- Przeprowadzanie wywiadów z osobami z branży finansowej i tworzenie opracowań tych wywiadów – do tej pory przeprowadziłem 5 poważnych wywiadów z dyrektorami finansowymi największych spółek w Polsce
- Przygotowanie tekstów kampanii reklamowych produktów finansowych i bankowych – tworzyłem kampanię reklamową dla mBanku i jej produktów finansowych
Jestem zainteresowany współpracą z Państwa redakcją X, ponieważ firma została oznaczona w rankingu Polityki jako jedna z wiodących firm z branży finansowej na rynku.
5. Końcowy Paragraf listu motywacyjnego
W ostatnim paragrafie zachęć pracodawcę do kontaktu z Tobą. Nie bój się zaproponować spotkania, w celu przedstawienia swojej pełnej oferty. Podaj sposób, w jaki można się z Tobą skontaktować (powtórz nr telefonu, podaj mail) i dołącz informację o CV. Przykłady zakończenia listu znajdziesz we wpisie „Jak Zakończyć List Motywacyjny”.
ŹLE końcowy paragraf
Myślę, że jestem odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Proszę się ze mną skontaktować w poniedziałek lub czwartek po godzinie 20.00, w celu umówienia rozmowy.
DOBRZE końcowy paragraf
Jestem gotowa zarabiać pieniądze dla Państwa firmy Tech Company. Dlatego pozwolę sobie skontaktować się z Państwem na początku przyszłego tygodnia, w celu umówienia spotkania i przedstawienia szczegółów swojej oferty. Jeśli są Państwo jednak zainteresowani wcześniejszym kontaktem ze mną i chcą ustalić termin rozmowy kwalifikacyjnej, proszę o kontakt telefoniczny pod nr … lub mailowy anna_kowalska@przyklad.pl. Do listu dołączam również moje CV, w którym szczegółowo przedstawiłem moje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe.
6. Zakończenie listu motywacyjnego
Zakończenie powinno być krótkie i profesjonalne. Nie ma tu miejsca na spoufalanie się z pracodawcą.
ŹLE Zakończenie
Uściski J.K.
DOBRZE Zakończenie
Z poważaniem,
Podpis (lub podpis zeskanowany, jeśli list przesyłany jest mailowo)
Imię i nazwisko
Teraz z pewnością już wiesz, jak skonstruować dobry list motywacyjny, w którym niczego nie zabraknie.
W kolejnym wpisie pokażę Ci kilka przykładów rozpoczęcia oraz zakończenia listu motywacyjnego.
Co sądzisz o takim stylu tworzenia listów motywacyjnych. Podziel się poniżej w komentarzu.
Łukasz says
Bardzo trafny poradnik.
Andrzej Zieliński says
Dzięki Łukasz…
Cieszę się, że tak to wyszło, bo z takim celem go pisałem
Ksiądz Mariusz says
Witam! Super poradnik. Nie zapomne jednak jak mj kolega zakończył list motywacyjny słowami:
„W głebokim poważaniu”
zamiast „Z poważaniem”
Andrzej Zieliński says
Dzięki za komentarz…hehe nieźle się uśmiałem z tym zakończeniem 🙂
Pozdrawiam